Werdykt 2019

19 spektakli, w tym 15 konkursowych, trzy pokazy mistrzowskie w wykonaniu Marty Phrebny, Przemysława Bluszcza i Adama Walnego, oraz specjalny spektakl galowy, przygotowany przez Małgorzatę Paszkier-Wojcieszonek zobaczyli widzowie podczas 3 festiwalowych dni Sam na scenie. 22 czerwca 2019 roku w Teatrze Rondo zakończył się tegoroczny Finał Turnieju Teatrów Jednego Aktora 64. Ogólnopolskiego Turnieju Recytatorskiego.

Jury w składzie: Przemysław Bluszcz, Małgorzata Paszkier-Wojcieszonek, Jan Zdziarski i Bernadetta Żynis, po obejrzeniu piętnastu przedstawień konkursowych przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

Wyróżnienia w wysokości po 1000 zł ufundowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymują:

- Aleksandra Łazarska z Suwalskiego Domu Kultury za spektakl „Nie dla żartu”;

- Agnieszka Rajda z Raciborskiego Centrum Kultury za spektakl „Pływak”;

- Viktoria Szopińska z Chojnickiego Studia Rapsodycznego za spektakl „Popatrz na Lusię”

           

Trzecią  nagrodę, ufundowaną przez  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 1500 zł otrzymuje:

- Martyna Strychalska z Centrum Kultury Zamek w Poznaniu za spektakl „ONNA”


Dwie równorzędne drugie nagrody w wysokości po 2500zł ufundowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymują:

- Monika Weronika Mikołajczak za spektakl „Jingele-Mejdele” z Młodzieżowego Domu Kultury w Bolesławcu;

- Faustyna Słonka za spektakl „Księga nieżywków” z Gminnego Ośrodka Kultury w Jasienicy Filia Mazańcowice;

 

Pierwsza nagroda w wysokości 3500zł ufundowana przez Ministerstwo Kultury
i Dziedzictwa Narodowego:

- Bartosz Rułka z I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie za spektakl „Pojedynek”

 

Zostały także przyznane nagrody specjalne:

Zaproszenie Wiesława Gerasa do udziału w 34. Toruńskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora w Toruniu otrzymuje Bartosz Rułka ze spektaklem „Pojedynek” oraz nagrodę specjalną Starosty Powiatu Słupskiego w wysokości 1000 zł ufundowaną ze środków Centrum Edukacji Regionalnej.

Nagrodę Dyrektorki Słupskiego Ośrodka Kultury w postaci słoika ogórków małosolnych ukiszonych przez osobę dyrektorki otrzymuje Viktoria Szopińska.

Nagrodę specjalną - "NAGRODA PUBLICZNOŚCI" wybraną w plebiscycie w wysokości 1000 zł ufundowaną ze środków MK i DN otrzymuje Faustyna Słonka.

Nagrodę specjalną Słupskiego Towarzystwa Kultury Teatralnej - Teatr Rondo 
w wysokości 1000 zł ufundowaną ze środków MK i DN za plastycznie piękne a emocjonalnie pełne połączenie papieru, lalki i pojedynczego losu ludzkiego, otrzymuje Anna Maśka (scenariusz, scenografia i reżyseria spektaklu „Księga nieżywków”).

Nagrodę specjalną Prezydentki Miasta Słupska: "Dziękując Panu za ambasadorowanie słupskiemu festiwalowi teatrów jednego aktora  Sam na scenie, za wiernie oddanie „monorodzinie” oraz za inspirowanie do twórczych wysiłków i decyzji – życzę jednocześnie niegasnącej satysfakcji z dokonań i wiary w to, że można czynić świat lepszym dzięki teatrowi." otrzymuje Wiesław Geras  (550 zł ze środków Miasta Słupsk).

 

 O 16. spotkaniach „Sam na scenie” możemy z przyjemnością stwierdzić, że i w tym roku stanowiły piękną kontynuację teatralnego święta. Zaprezentowane spektakle – pewnie ze względu na wiek aktorów – w głównej mierze dotykały problemów dojrzewania i jego specyfiki w kobiecej i męskiej odmianie. Współczesne przestrzenie wchodzenia w dorosłość mogliśmy zestawić z doświadczeniami pokolenia czasu wojny i okupacji. Nie zbudowały one laurki ani dla tamtych czasów, ani dla współczesnej kultury. Spektakle o problemach dorosłych również nie pozostawiły nas w optymistycznej ocenie.

Drugim nurtem toczyły się monodramy, które o poważnych rzeczach mówiły w sposób humorystyczny czy wręcz prześmiewczy. A ich wykonawcy wykazali się dużym talentem komediowym i brawurą w wykonaniu monologów.

Wszyscy aktorzy dali z siebie na scenie to, co najlepsze i najlepiej, jak potrafili, pokazując ogromny, tkwiący w nich potencjał, a często dużą dojrzałość sceniczną, co dobrze rokuje przyszłości teatru.

Dziękujemy wykonawcom, ich instruktorom i reżyserom za twórcze postawy, za wkład pracy w przygotowanie spektakli, za to że 16 Finał Turnieju Teatrów Jednego Aktora 64. OKR stał się naszym wspólnym świętem.

Jury z wielką satysfakcją dziękuje Honorowym Patronom naszej imprezy – Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministrowi Edukacji Narodowej, Marszałkowi Województwa Pomorskiego, Prezydentowi Miasta Słupska, Starostwu Powiatu Słupskiego. Dzięki nim 64. Edycja Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego otrzymała godną oprawę. Słupskie Towarzystwo Kultury Teatralnej – Teatr Rondo i Słupski Ośrodek Kultury dowiodły swej niebywałej sprawności organizacyjnej, zapewniając jak najlepsze warunki prezentacji
i doświadczenie prawdziwej gościnności. Dziękujemy, licząc na niezawodne trwanie
przy Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim i nie pozostawianie w porzuceniu Samotnych na Scenie. Dziękujemy również wszystkim tym, którzy swą hojnością, życzliwym zainteresowaniem wspomogli tegoroczne spotkanie młodych twórców samotności scenicznej. 

Wszyscy uczestnicy Finału Turnieju Teatrów Jednego Aktora otrzymali książki z serii "Czarnych książeczek z Hamletem" wydane przez Wrocławskie Towarzystwo Przyjaciół Teatru, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu i Instytucję Samorządu Województwa Dolnośląskiego oraz książki Wydawnictwa Znak.