Werdykt 2014

Protokół
Jury Turnieju Teatrów Jednego Aktora „Sam na Scenie”
59. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego
Słupsk, 12 – 14 czerwca 2014 r.


Jury w składzie:
Marcin Bortkiewicz, Wiesław Geras, Irena Jun, Bogusław Kierc, Barbara Kobiałka
Wioleta Komar, Jolanta Krawczykiewicz , Stanisław Miedziewski, Marzenna Wiśniewska

po obejrzeniu 15 przedstawień konkursowych zgodnie z formułą nagród „10. Sam na scenie – Jubileusz” przyznało indywidualne nagrody:

Nagrodę Ireny Jun w wysokości 1000,00 zł ufundowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymuje Kamila Winkler za spektakl „Płakać nie wolno” piękny, wzruszający spektakl, grany „samą sobą”, ofiarujący nam prawdę, współodczuwanie, budzący nas do przezywania ludzkiego losu. Środki teatralne pozwalają wierzyć w siłę młodej wyobraźni w służbie mądrego teatru.

Nagrodę Wiesława Gerasa w wysokości 1000,00 zł ufundowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymuje Maja Wolska za spektakl „Chodzenie po linie” to jest teatr, który bardzo lubię, życzę by po linie daleko doszła!

Nagrodę Bogusława Kierca w wysokości 1000,00 zł ufundowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymuje Maja Wolska za spektakl „Chodzenie po linie” to piękne i mądre przedstawienie, w którym subtelnie, a jednak z aktorską brawurą, została zniesiona granica miedzy tą, która gra, a tą która gra - w bezpośredniej bliskości z widzami. Znakomicie metaforyzowana. Maja jest żywiołem teatralnym. Jest teatrem.

Nagrodę Barbary Kobiałki w wysokości 1000,00 zł ufundowaną przez Województwo Pomorskie otrzymuje Kamila Winkler za spektakl „Płakać nie wolno” za zainteresowanie… za czystą formę, miłość i muzykę, rzeczywistość, przemijalność, historię, słowo i pełne znaczenia 40 minut.

Nagrodę Marcina Bortkiewicza w wysokości 1000,00 zł ufundowaną przez Miasto Słupsk otrzymuje Kamila Winkler za spektakl „Płakać nie wolno” za niezwykle udane przedstawienie gorących emocji, rozdartych uczuć i skrywanych w zdyscyplinowanej, oszczędnej formie teatralnej.

Nagrodę Wiolety Komar w wysokości 1000,00 zł ufundowaną przez Miasto Słupsk otrzymuje Kamila Winkler za spektakl „Płakać nie wolno” za pełną i poruszającą treść w skromnej formie.

Nagrodę Stanisława Miedziewskiego w wysokości 1000,00 zł ufundowaną przez Miasto Słupsk otrzymuje Daniel Namiotko za spektakl „Stopklatka” – to przedstawienie to instrukcja obsługi siebie w procesie przechodzenia w dorosłość. Świat czytany na nowo i inaczej niż jesteśmy przyzwyczajeni. Śmiała, nowoczesna wypowiedź sztuki monodramu.

Nagrodę Marzenny Wiśniewskiej w wysokości 1000,00 zł ufundowaną przez Centrum Edukacji regionalnej w Warcinie – Starostwo Powiatowe otrzymuje Maja Wolska za spektakl „Chodzenie po linie” za intensywna sytuację teatralną mocno osadzoną w rygorze i formie, które współczesna kultura narzuca ciału oraz za stworzenie miedzy słowami przestrzeni domagających się wypełnienia przez odbiorcę.

Nagrodę Jolanty Krawczykiewicz w wysokości 1000,00 zł ufundowaną przez Słupski Ośrodek Kultury otrzymuje Kamila Winkler za spektakl „Płakać nie wolno” za przejmująco opowiedzianą historię o miłości jako śmiertelnej sile, za posiadanie mocy opowieści i tajemnicy „zainteresowania”.

Nagrodę Kapituły Publiczności w wysokości 1000,00 zł ufundowaną przez Województwo Pomorskie otrzymuje Agata Małycha za spektakl „ Bo ja mogę wszystko” za podarowanie publiczności katharsis, które wciąż pozostaje magiczną siłą teatru.

Zgodnie z przyjętym założeniem, że wykonawca który otrzyma trzy lub więcej nagród indywidualnych zdobywa Grand Prix. Ogłaszamy podwójne GRAND PRIX 10. Sam na scenie – Jubileusz dla: Kamili Winkler za spektakl „Płakać nie wolno” i Mai Wolskiej za spektakl „Chodzenie po linie”.

Nagrody Dyrektora WROSTJA Wiesława Gerasa

Zaproszenie do udziału w 43. Międzynarodowych Wrocławskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora otrzymuje Elwira Pączek ze spektaklem „Rozmowa Ihora z Bogiem”.

Zaproszenie do udziału w 29. Toruńskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora w Toruniu otrzymuje Maja Wolska ze spektaklem „Chodzenie po linie”.

Zaproszenie na Dzień Bohumila Hrabala organizowany podczas 29 Toruńskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora otrzymuje Karolina Dąbrowska ze spektaklem „Moda”.

Nagrody Komisarza 10. Sam na scenie - Katarzyny Sygitowicz-Sierosławskiej ufundowane przez Perfumerię „Douglas” otrzymują: Agata Małycha za spektakl „Bo ja mogę wszystko” i Daniel Namiotko za spektakl „Stopklatka”

Tytuł Laureata 10. Sam na scenie otrzymują:
Alicja Czarnuszka
Karolina Dąbrowska
Marta Hołyńska
Magda Pamuła
Elwira Pączek
Aleksandra Nowosadko

Wszyscy uczestnicy Finału Turnieju Teatrów Jednego Aktora otrzymali książki Ewy Bułhak pt. "Szukanie monologu. O teatrze Ireny Jun" przekazane przez Wrocławskie Towarzystwo Przyjaciół Teatru i Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

13 wykonawców zaproszonych do koncertu galowego otrzymało książki Wiolety Komar pt. "23 przypadki sceniczne".

Jury dziękuje za perfekcyjną organizację festiwalu dyrekcji, komisarzowi i pracownikom Słupskiego Ośrodka Kultury oraz wszystkim osobom zaangażowanym w powodzenie tego wydarzenia. Jury składa także wyrazy uznania dla Dyrekcji i pracowników Państwowego Teatru Lalki „Tęcza”, którzy z ogromną życzliwością zajęli się uczestnikami występującymi na scenie Tęczy. Dziękujemy także włodarzom miasta Słupska i Województwa Pomorskiego oraz wszystkim instytucjom i firmom wspierającym 59. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski - finał Turnieju Teatrów Jednego Aktora – 10. „Sam na Scenie”.

Na tym protokół zakończono.

Słupsk, 14 czerwca 2014
w imieniu Jury
Komisarz Festiwalu
Katarzyna Sygitowicz Sierosławska