Werdykt 2009


Protokół

jury Turnieju Teatrów Jednego Aktora „Sam na Scenie”
54. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w roku Juliusza Słowackiego

Słupsk, 12-14 czerwca 2009 r.

Jury w składzie:
Irena Jun – przewodnicząca
Wiesław Geras
Stanisław Miedziewski
Jan Zdziarski

po obejrzeniu 16 spektakli teatrów jednego aktora postanowiło przyznać:
4 równorzędne wyróżnienia po 750 zł. (ufundowane przez Gminę Miejską Słupsk i Samorząd Województwa Pomorskiego):
Wiktorowi Gębskiemu z Kielc za spektakl Ljubow i wodka wg „Moskwy Pietuszki Wieniedikta Jerofiejewa,
Ewie Golczewskiej z Centrum Kultury w Przemyślu za spektakl Kim jestem – Who Am I? wg „Baba Jaga zniosła jajko” Dubrawki Igresić,
Annie Grabowskiej z Trzcianki za Kołysankę wg Samuela Becketta,
Alicji Pierzchale z Głogowa za …i choćby je dzieciom dali do zabawy na podstawie słuchowiska Henryka Bardijewskiego „Lalki, moje ciche siostry”.

Czwartą nagrodę (ufundowaną przez Samorząd Województwa Pomorskiego) wysokości 1300 zł – Joannie Kołtyś z Wałbrzycha za spektakl Fuck you EU.RO.PA!.
Ex equo dwie trzecie nagrody po 1600 zł. (ufundowane przez Samorząd Województwa Pomorskiego):
Joannie Gutral ze Słupska za spektakl …być piękną i bogatą w oparciu o prozę Sławomira Shuty „Cukier w normie z ekstra bonusem”, Jakubowi Zwolakowi reprezentującemu Klub Garnizonowy w Zamościu, za 100:1? wg „Antygony w Nowym Jorku” Janusza Głowackiego.
Drugą nagrodę w wysokości 2000 zł (ufundowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego) – Katarzynie Babińskiej z Bielska Białej za A stopy zdają się mówić na podstawie „Trzech kobiet” Sylwi Plath.
Pierwszą nagrodę w wysokości 2500 zł. (ufundowaną przez Prezydenta miasta Słupska) Katarzynie Gorczycy z Mysłowic za Dziewictwo wg Ruty Kavalkanti.

Nagrody Rady Artystycznej WROSTJA – Paszport OFTJA – otrzymują: Katarzyna Gorczyca z Mysłowic oraz Joanna Kołtyś z Wałbrzycha.

Nagrody gdańskiego oddziału Związku Artystów Scen Polskich – otrzymują: Paweł Sroka z Jarosławia i Jacek Żukowski z Elbląga.

Nagrodę Dyrektora Słupskiego Ośrodka Kultury Antoniego Franczaka – słoik Ogórków Małosolnych – za udany dwukrotny udział w monodramach festiwalu otrzymuje Jakub Zwolak z Zamościa.

Nagrodę Publiczności otrzymuje Katarzyna Gorczyca z Mysłowic.

Tegoroczny finał teatrów jednoosobowych nie spełnił do końca oczekiwań jurorów. Tym bardziej jest przykro temu sądowi konkursowemu, że w ubiegłym roku jurorzy zwracali uwagę na pewne powtarzające się mankamenty, tak natury teatralnej, jak i literackiej. Ale zacznijmy od tego, co jurorom sprawiło satysfakcję.
Po pierwsze bardzo ciepłą i sympatyczną atmosferę konkursu, absolutną sprawność organizacyjną w każdym detalu, co doceniamy specjalnie porównując z innymi podobnymi zdarzeniami. W tym miejscu jury chciałoby przypomnieć fragmenty ubiegłorocznego werdyktu, który w tym roku powinny brzmieć jak dzwon na lament, bo te uwagi jurorzy powtarzają od lat:
„Wśród najważniejszych najbardziej widoczne były: brak osoby pomocnej w obiektywnym spojrzeniu na przygotowywany spektakl, monotonia używanych środków wyrazu: aktorskich – w tym świadomości funkcji słowa w teatrze, technicznych czy też nieumiejętności konstruowania scenariusza”
Takich niedomogów było znów zbyt wiele.
Atmosfera w słupskim Rondzie sprawia, że wierzymy w bezgraniczną życzliwość władz miasta i województwa. Ten konkurs amatorskich teatrów jednego aktora ma w tym miejscu wspaniały klimat.

Jury:
Irena Jun
Wiesław Geras
Jan Zdziarski
Stanisław Miedziewski

Słupsk, dn. 14 czerwca 2009