Sam na scenie

Turniej Teatrów Jednego Aktora Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego

15. "Sam na scenie" Finał Turnieju Teatrów Jednego Aktora


Protokół

Jury Turnieju Teatrów Jednego Aktora „Sam na Scenie”

63. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego

Słupsk, 1-3 czerwca 2018 r.



Jury w składzie:

Irina Gerasimenko, Gabriela Muskała, Małgorzata Paszkier-Wojcieszonek, Jan Zdziarski, po obejrzeniu piętnastu przedstawień konkursowych przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:


Wyróżnienia w wysokości po 600,00 zł ufundowane przez Słupski Ośrodek Kultury otrzymują:

- Natalia Cholewa z Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu, za spektakl "Zołza" według dramatu Piotra Bulaka o tym samym tytule;


- Maciej Walter z Pałacu Młodzieży w Łodzi, za spektakl "Aseptyka" inspirowany powieściami "American psycho" Brada Eastona Ellisa i "Miłość współczesna" Toma Boyle'a

Dwie równorzędne trzecie nagrody, ufundowane przez Miasto Słupsk w wysokości po 1000 zł otrzymują:

- Błażej Tachasiuk z Chojnickiego Centrum Kultury, za spektakl "KAZANIE XXI" z inspiracji tekstem Leszka Kołakowskiego "Kazanie Księdza Bernarda"


- Paweł Ziegler z Teatru POŚWIĘCONEGO w Katowicach, za spektakl "Dobra zwrotka" na podstawie scenariusza autorskiego z wykorzystaniem tekstów Wojciecha Wencla i Jasia Kapeli


Trzy równorzędne drugie nagrody w wysokości po 1200 złotych ufundowane przez Starostę Powiatu Słupskiego oraz Słupski Ośrodek Kultury otrzymują:

- Magdalena Mikler z Miejskiego Domu Kultury w Bielsku Białej, za spektakl "Sercątko" na podstawie tekstów Herty Müller (1000 zł Starosta Powiatu Słupskiego, 200 zł Słupski Ośrodek Kultury)


- Julia Perzyńska z Młodzieżowego Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza” w Zielonej Górze, za spektakl "Ojczyzna moja jest prosiaczkiem" na podstawie sztuki Aliny Nelegi "Amalia bierze głęboki oddech" (1200 zł Słupski Ośrodek Kultury)


- Szymon Szczęch ze Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Teatralnych w Tarnowie, za spektakl „bLʉMqʉ" na podstawie scenariusza autorskiego (1200 zł Słupski Ośrodek Kultury)


Dwie równorzędne pierwsze nagrody po 1600 zł ufundowane przez Województwo Pomorskie i Słupski Ośrodek Kultury oraz torby z upominkami firmy Douglas otrzymują:


- Alicja Czarnuszka z Krajowego Centrum Kultury Niewidomych w Kielcach, za spektakl "Mańka" na motywach powieści Sylwii Chutnik "Kieszonkowy atlas kobiet" (1000 zł Województwo Pomorskie, 600 zł Słupski Ośrodek Kultury)


- Angelika Sokólska z Wrocławia, za spektakl „Ja, Mania” na podstawie dramatu Artura Pałygi "W promieniach" (1000 zł Województwo Pomorskie, 600 zł Słupski Ośrodek Kultury)


Jury pragnie złożyć podziękowanie, przyznane przez Zespół Kultury Żywego Słowa Rady Języka przy PAN, wraz z ufundowanymi przez Wydawnictwo PWN oraz Miejską Bibliotekę Publiczną w Szczecinie nagrodami książkowymi, za kultywowanie piękna ojczystej mowy i staranną dykcję, które otrzymuje Paweł Ziegler.

Zaproszenie Wiesława Gerasa do udziału w 33. Toruńskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora w Toruniu otrzymuje Szymon Szczęch.


Nagrodę Dyrektorki Słupskiego Ośrodka Kultury w postaci słoika ogórków małosolnych ukiszonych przez osobę dyrektorki otrzymuje Błażej Tachasiuk.

Wszyscy uczestnicy Finału Turnieju Teatrów Jednego Aktora otrzymali książki z serii "Czarnych książeczek z Hamletem" przeznaczone na ten cel przez Wiesława Gerasa – wydane przez Wrocławskie Towarzystwo Przyjaciół Teatru, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu i Instytucję Samorządu Województwa Dolnośląskiego.


O 15 spotkaniach „Sam na Scenie” możemy z radością powiedzieć wiele dobrego, nie tylko z racji skromnego jubileuszu. Nie było grzmiących fanfar, okazjonalnego szampana – i dobrze. Było zatem wiele przemyślanych i dojrzałych artystycznie przedstawień. Teatr Jednego Aktora pojawiał się w różnym kształcie – od ascetycznej formy teatru ubogiego – pusta przestrzeń sceny, aktor i jego wyobraźnia – po spektakle, w których wykorzystywane były techniki filmowe. Na zdecydowaną pochwałę zasługuje fakt odchodzenia od najczęściej spotykanych rozwiązań tworzących przestrzeń monodramu – stolików, wieszaków, a pojawiającym się rekwizytom bądź elementom scenograficznym realizatorzy nadawali różnorodne znaczenia. Tematykę spektakli tegorocznego finału zdominowały problemy dzieciństwa i rodziny. Nurt rozrachunkowy dotyczący wojny bądź ostatnich lat dominujący w poprzednich edycjach festiwalu stał się prawie niewidoczny.

Dziękujemy wykonawcom, ich instruktorom i reżyserom za twórcze postawy, za wkład pracy w przygotowanie spektakli, za to że 15 Finał Turnieju Teatrów Jednego Aktora 63. OKR stał się naszym wspólnym świętem.

Jury z wielką satysfakcją dziękuje Honorowym Patronom naszej imprezy – Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministrowi Edukacji Narodowej, Marszałkowi Województwa Pomorskiego, Prezydentowi Miasta Słupska, Starostwu Powiatu Słupskiego. Dzięki nim 63. Edycja Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego otrzymała godną oprawę. Słupskie Towarzystwo Kultury Teatralnej – Teatr Rondo i Słupski Ośrodek Kultury dowiodły swej niebywałej sprawności organizacyjnej, zapewniając jak najlepsze warunki prezentacji i doświadczenie prawdziwej gościnności. Dziękujemy, licząc na niezawodne trwanie przy Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim i nie pozostawianie w porzuceniu Samotnych na Scenie. Dziękujemy również wszystkim tym, którzy swą hojnością, życzliwym zainteresowaniem wspomogli tegoroczne spotkanie młodych twórców samotności scenicznej.

Protokół sporządzono w trzech jednobrzmiących egzemplarzach.

Na tym protokół zakończono.


Słupsk, dn. 3 czerwca 2018



_________________________________________________________

15. Sam na scenie już za dwa tygodnie !


"15. Sam na scenie" - Finału Turnieju Teatrów Jednego Aktora - 63. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, odbędzie się w tym roku w dniach 01-03 czerwca. Do części konkursowej festiwalu zakwalifikowano 15 monodramów z całej Polski. Na scenie zobaczymy uczniów szkół ponadgimnazjalnych i dorosłych aktorów nieprofesjonalnych, którzy brali udział w kolejnych eliminacjach konkursu aż do Finału.

Na wszystkie prezentacje konkursowe wstęp wolny.



1 czerwca (piątek)

10.00 - OT Rondo - Inauguracja Festiwalu 15. Sam na scenie

10.30 - OT Rondo - Jacek Daszkiewicz - woj. zachodniopomorskie - Kołobrzeg

"Usłyszeć stukot kół" na motywach tekstów Wiktora Pielewina "Żółta strzała" i "Kryształowy świat"

reżyseria - Bogumiła Banaś

11.30  - Nowy Teatr - Alicja Czarnuszka - Krajowe Centrum Kultury Niewidomych - Kielce

"Mańka" na motywach powieści Sylwii Chutnik "Kieszonkowy atlas kobiet"

reżyseria - Krystyna Maksymowicz

12.15 - OT Rondo - Paula Stępczyńska - woj. mazowieckie - Teatr GDYBY

"Poco pato(s)" na motywach tekstów "Małe zbrodnie małżeńskie" E. Schmitta, "Zanim zaśniesz" J. Głowackiego i "Ludzie z winnicy" R. Brandstaettera

reżyseria - Michał Kurek, Paula Stępczyńska

15.00 - OT Rondo - Maciej Walter - woj. łódzkie - Pałac Młodzieży im. Juliana Tuwima w Łodzi

"Aseptyka" tekst własny na podstawie "American psycho" Brada Eastona Ellisa i powieści Toma Boyle'a "Miłość współczesna"

reżyseria - Jowita Popow, Maciej Walter

15.40 - Nowy Teatr - Klaudia Sobów - woj. opolskie - Diecezjalne Liceum Humanistyczne w Nysie

"Córka myśliwego" na motywach sztuki Moniki Powalisz pod tym samym tytułem

reżyseria - Lidia Rogowska

16.25 - OT Rondo - Julia Perzyńska - woj. lubuskie - MCKiE "Dom Harcerza" w Zielonej Górze

"Ojczyzna moja jest prosiaczkiem” na podstawie sztuki Aliny Nelegi "Amalia bierze głęboki oddech"

reżyseria - Alicja Niewiadomska

17.00 - Nowy Teatr - Magdalena Mikler - woj. śląskie - Miejski Dom Kultury w Bielsku Białej

"Sercątko" rzecz do tekstów Herty Müller

reżyseria - Anna Maśka

 20:00 - OT Rondo - Monodram Gabrieli Muskały pt. "Podróż do Buenos Aires"

reżyseria - Marian Półtoranos

/wejściówki do odebrania w Teatrze Rondo/

21.30 - OT Rondo – sala prób - Omówienie spektakli konkursowych

 

2 czerwca (sobota)

10.00 - Nowy Teatr - Natalia Cholewa - woj. opolskie - Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu

"Zołza" na podstawie dramatu Piotra Bulaka o tym samym tytule

reżyseria - Dariusz Kowcun

10.55 - OT Rondo - Angelika Sokólska - woj. dolnośląskie - Wrocław

"Ja, Mania" na podstawie dramatu Artura Pałygi "W promieniach"

reżyseria - Angelika Sokólska

11.45 - Nowy Teatr - Julia Ćwian - Wojsko Polskie - Klub 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu

"W poszukiwaniu zaginionego buta" wg. powieści Wiesława Myśliwskiego pt. "Widnokrąg"

reżyseria - Elżbieta Bernatek

12.25 - OT Rondo - Szymon Szczęch - woj. małopolskie - Śpie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Teatralnych w Tarnowie

"bLʉMqʉ" scenariusz autorski

reżyseria - Justyna Kapa

15.00 - OT Rondo - Karolina Czekajewska - woj. łódzkie - "Rekwizytornia Teatr" Miejski Dom Kultury w Radomsku

Reakcja" scenariusz autorski

reżyseria - Anita Pawlak Zygma

15.40 - Nowy Teatr - Paweł Ziegler - woj. śląskie - Teatr Poświęcony, Katowice

"Dobra zwrotka" scenariusz autorski z wykorzystaniem tekstów Wojciecha Wencla i Jasia Kapeli

reżyseria - Jarosław Filipski

16.20 - OT Rondo - Błażej Tachasiuk - woj. pomorskie - Chojnickie Centrum Kultury

"KAZANIE XXI" z inspiracji tekstem Leszka Kołakowskiego "Kazanie Księdza Bernarda"

reżyseria - Grzegorz Szlanga

17.10 - Nowy Teatr - Maria Socha - woj. podkarpackie - Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy

"NIEMIŁO.ŚĆ" na podstawie wierszy Rupi Kaur

reżyseria - Dominika Migoń

20:00 - OT Rondo - Koncert Poezji śpiewanej Pawła Ruszkowskiego

"W sobie zestrajam sprzeczny ten świat, Apollinie, Boś chyba po to tylko dał mi lutnię w ręce." - Leopold Staff Harmonia

/wejściówki do odebrania w Teatrze Rondo/

21.30 - OT Rondo – sala prób - Omówienie spektakli konkursowych

 

3 czerwca (niedziela)

12:00 - OT Rondo - Koncert Galowy przygotowany z uczestnikami festiwalu - ogłoszenie werdyktu i wręczenie nagród

/wstęp wolny/

18:00 - Nowy Teatr im. Witkacego - monodram „Novecento” Alessandro Baricco

reżyseria - Iwo Vedral, występuje - Dominik Nowak

/bilety do nabycia w kasie teatru/uczestnicy festiwalu wstęp wolny/






Protokół Komisji Kwalifikacyjnej prezentacji konkursowych z nadesłanych nagrań

63. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego

FINAŁ TURNIEJU TEATRÓW JEDNEGO AKTORA – 15. SAM NA SCENIE


Komisja w składzie:

1. Jolanta Krawczykiewicz

2. Stanisław Miedziewski

3. Bernadetta Żynis


W kwalifikacjach z eliminacji wojewódzkich za przesłaniem nagrania nominowano 7 spektakli z czego jedno (Agata Dziąbor - Wojsko Polskie)) nie zostało przysłane oraz jedno zgłoszenie poza eliminacjami (zgodnie z regulaminem). W dniu 11 maja 2018 roku, Komisja po obejrzeniu 7 nagrań wideo spektakli postanowiła zakwalifikować do Finału (w kolejności alfabetycznej):

1. Karolinę Czekajewską - woj. łódzkie - "Rekwizytornia Teatr" Miejski Dom Kultury w Radomsku  

ze spektaklem „Reakcja" (15 minut) wg. scenariusza autorskiego

reżyseria, scenografia - Anita Pawlak Zygma

muzyka - Piotr Zygma


2. Jacka Daszkiewicza - Kołobrzeg

ze spektaklem "Usłyszeć stukot kół" na motywach tekstów Wiktora Pielewina "Żółta strzała" i "Kryształowy świat" (35 minut)

scenariusz - Bogumiła Banaś, Jacek Daszkiewicz

reżyseria - Bogumiła Banaś


3. Magdalenę Mikler - woj. śląskie - Miejski Dom Kultury w Bielsku Białej

ze spektaklem "Sercątko", rzecz do tekstów Herty Muller (18 minut)

scenariusz i reżyseria - Anna Maśka


4. Klaudię Sobów - woj. opolskie - Diecezjalne Liceum Humanistyczne w Nysie

ze spektaklem "Córka myśliwego" na motywach sztuki Moniki Powalisz pod tym samym tytułem
(25 minut)

scenariusz i reżyseria - Lidia Rogowska


Komisja dziękuje wszystkim wykonawcom, którzy nadesłali płyty życząc jednocześnie wielu sukcesów w pracy artystycznej.





_____________________________________________________________________________________

15. "Sam na scenie" Finał Turnieju Teatrów Jednego Aktora


01-03 czerwca 2018

15. "Sam na scenie" Finał Turnieju Teatrów Jednego Aktora

63. OGÓLNOPOLSKI KONKURS RECYTATORSKI

------------------------------------------------------------------------------------------------ KOMUNIKAT  ORGANIZACYJNY

dla uczestników, instruktorów, opiekunów, obserwatorów

Biuro Organizacyjne tel. 59 842 63 49

sprawy wszelkie - Katarzyna Sygitowicz

spanie, jedzenie, technika - Maciej Sierosławski

prezentacje konkursowe, wolontariat (próby, terminy, itp.)- Aleksandra Karnicka


PROGRAM RAMOWY:


piątek, 1 czerwca


10.00                 OT Rondo - Inauguracja festiwalu

10.30 - 13.30    OT Rondo i Nowy Teatr im. Witkacego - prezentacje konkursowe /wstęp wolny/

13.00 -15.00     obiad

15.00 - 18.00    OT Rondo i Nowy Teatr im. Witkacego - prezentacje konkursowe /wstęp wolny/

18.00-20.00      kolacja

20:00                 Monodram Gabrieli Muskały pt. "Podróż do Buenos Aires"

                           reżyseria: Marian Półtoranos /wejściówki do odebrania w Teatrze Rondo/ 

                           Omówienie spektakli konkursowych 



sobota, 2 czerwca


10.00 - 13.00    OT Rondo i Nowy Teatr im. Witkacego - prezentacje konkursowe /wstęp wolny/

13.00 -15.00     obiad

15.00 - 18.00    OT Rondo i Nowy Teatr im. Witkacego - prezentacje konkursowe /wstęp wolny/

18.00-20.00      kolacja

20.00                 OT Rondo - Koncert Poezji Śpiewanej Pawła Ruszkowskiego

                           "W sobie zestrajam sprzeczny ten świat, Apollinie, 

                            Boś chyba po to tylko dał mi lutnię w ręce." - Leopold Staff  Harmonia

                           /wejściówki do odebrania w Teatrze Rondo/

21.30                 OT Rondo - sala prób

                           Omówienie spektakli konkursowych



niedziela , 3 czerwca


12:00                 OT Rondo - Koncert Galowy przygotowany z uczestnikami festiwalu

                                           - ogłoszenie werdyktu i wręczenie nagród /wstęp wolny/

18.00                 Nowy Teatr im. Witkacego - monodram "Novecento" Alessandro Baricco

                           reżyseria: Iwo Vedral, występuje: Dominik Nowak

                            /bilety do nabycia w kasie teatru/uczestnicy festiwalu wstęp wolny/


DOKUMENTY: 

Po zakończeniu przeglądów wojewódzkich uprzejmie prosimy o pilne przesłanie drogą elektroniczną w terminie do 8 maja br. kart uczestników zakwalifikowanych do Finału Turnieju Teatrów Jednego Aktora. 

AKREDYTACJE: 

Informujemy, że wykonawców zakwalifikowanych do finału obowiązuje akredytacja w wysokości 130 zł od osoby. 

Wpłacić ją należy na konto: Zarząd Główny Towarzystwa Kultury Teatralnej, 02-309 Warszawa, ul. Słupecka 9 lok. 3,

Nr konta 16 2030 0045 1110 0000 0346 5530 (przed rozpoczęciem spotkań finałowych)

Kopię pokwitowania wpłaty wykonawca powinien mieć ze sobą.

Organizatorzy nie przyjmują odpowiedzialności za niepełnoletnich uczestników. Osoby niepełnoletnie mogą uczestniczyć w imprezie za pisemną zgodą rodziców lub opiekunów. 

Akredytację instruktorów, opiekunów, obserwatorów w wysokości 200 zł od osoby (pokoje 3-osobowe) należy wpłacić na konto:

Słupski Ośrodek Kultury, 

ul. Braci Gierymskich 1, 76-200 Słupsk 

Nr konta: mBank 84 1140 1153 0000 2182 2100 1001 

Przypominamy o konieczności zabrania dokumentu tożsamości potrzebnego do zameldowania. Pokoje o innym standardzie za dopłatą po uzgodnieniu z organizatorem.

WAŻNE: 

Wszyscy uczestnicy podlegają klauzuli o zapoznaniu się z regulaminem konkursu i zgodzie na przetwarzanie danych osobowych. Pragniemy zapewnić, że znajdujące się w dyspozycji Słupskiego Towarzystwa Kultury Teatralnej - Teatr Rondo dane osobowe służą wyłącznie celom organizacyjnym i nie zostaną nigdy powierzone podmiotom trzecim. 

Kontakt: 

Teatr Rondo, ul. M. Niedziałkowskiego 5a, 76-200 Słupsk tel./fax (59) 842 63 49 rondo@sok.slupsk.pl 

Komisarz festiwalu - Katarzyna Sygitowicz-Sierosławska tel. kom: 692 320 926, email: kasia-rondo@o2.pl